Parafia św. Brunona z Kwerfurtu w Łomży

ul. Wojska Polskiego 135, 18-400 Łomża

Sakrament Kapłaństwa

Czym jest sakrament kapłaństwa?

Sakrament kapłaństwa jest jedną z dróg szczególnej służby Kościołowi. To przez ten sakrament mężczyźni, którzy czują się powołani przez Boga, zostają wyposażeni w specjalną łaskę i misję działania w imieniu Chrystusa jako nauczyciele, przewodnicy duchowi i szafarze sakramentów. Kapłan nie pełni swojej posługi dla siebie, ale dla dobra całego Kościoła – jest to odpowiedź na wezwanie Boga do poświęcenia swojego życia służbie wspólnocie wiernych.

Historia sakramentu kapłaństwa

Już w czasach apostolskich widzimy początki posługi kapłańskiej. W Dziejach Apostolskich czytamy o wybraniu siedmiu diakonów przez wspólnotę wierzących, aby wspomagali Apostołów w ich misji. „Przedstawili ich Apostołom, którzy modląc się włożyli na nich ręce” (Dz 6,6). Ten gest wkładania rąk, symbolizujący przekazanie Ducha Świętego i misji, jest kontynuowany do dziś podczas udzielania święceń kapłańskich.

Święcenia kapłańskie są udzielane przez biskupów – następców Apostołów – poprzez modlitwę i włożenie rąk. W uroczystości tej uczestniczą również inni kapłani, którzy swoją obecnością i wspólną modlitwą zaświadczają o jedności w posłudze Kościołowi.

Trzy stopnie kapłaństwa

Sakrament kapłaństwa składa się z trzech stopni:

1. Diakonat – diakoni wspierają biskupów i kapłanów w ich posłudze, głoszą słowo Boże, pomagają w liturgii, a także mogą udzielać chrztu i asystować przy zawieraniu małżeństw. Ich zadaniem jest także troska o potrzebujących.

2. Prezbiterat – kapłani, znani również jako prezbiterzy, sprawują Eucharystię, udzielają sakramentów pokuty i namaszczenia chorych oraz głoszą słowo Boże. Pracują w parafiach, pełniąc misję pasterską w imieniu biskupa.

3. Episkopat – biskupi to następcy Apostołów, którzy kierują diecezjami. Posiadają władzę bierzowania, udzielania święceń oraz poświęcania kościołów. Odpowiadają za nauczanie, liturgię oraz troskę o wspólnotę wiernych w swojej diecezji.

Posługa kapłańska

Kapłan jest powołany do szczególnej służby, która wymaga całkowitego oddania się Bogu i ludziom. Jego codzienna praca obejmuje:

Głoszenie słowa Bożego – kapłani nauczają wiernych, wyjaśniają Pismo Święte i wzywają do życia zgodnego z Ewangelią.

Sprawowanie sakramentów – kapłani są szafarzami Eucharystii, sakramentu pokuty i pojednania, chrztu oraz namaszczenia chorych. Mogą także asystować przy zawieraniu małżeństw.

Budowanie wspólnoty – troska o jedność parafii, pomoc potrzebującym i wsparcie duchowe dla wiernych to ważne elementy ich misji.

Biskupi – sukcesorzy Apostołów

Biskupi stanowią najwyższy stopień kapłaństwa. To oni udzielają święceń i kierują diecezjami, a ich posługa jest kontynuacją misji Apostołów. W jedności z biskupem Rzymu, czyli papieżem, tworzą kolegium biskupów, które odpowiada za nauczanie, prowadzenie wspólnot wiernych i pasterskie zarządzanie Kościołem.

Znaczenie sakramentu kapłaństwa

Sakrament kapłaństwa jest fundamentem funkcjonowania Kościoła. Dzięki kapłanom wierni mogą uczestniczyć w sakramentach, słuchać słowa Bożego i korzystać z duchowego wsparcia. Kapłaństwo to powołanie, które wymaga ogromnej odpowiedzialności, ale także przynosi ogromne błogosławieństwo – zarówno dla samego kapłana, jak i dla wspólnoty, której służy.

Zapraszamy do modlitwy o powołania kapłańskie i wsparcia tych, którzy odpowiadają na wezwanie Chrystusa, by służyć Jego Kościołowi.

Święci o kapłaństwie

Św. Jan Paweł II mówił o kapłaństwie jako o szczególnym uczestnictwie w misji Chrystusa. W jednym ze swoich przemówień do kapłanów podkreślał:

„Kapłan jest człowiekiem żyjącym dla innych, człowiekiem, który bierze odpowiedzialność za życie duchowe całej wspólnoty, człowiekiem, który naśladując Chrystusa Dobrego Pasterza, jest gotów oddać swoje życie za owce” (por. J 10,11).

Jan Paweł II przypominał, że kapłaństwo to nie tylko posługa, ale także świadectwo życia. Kapłan ma być wzorem wiary, pokory i miłości do Boga i bliźnich. Papież Polak wielokrotnie zachęcał wiernych do modlitwy za kapłanów, wskazując, że ich misja wymaga szczególnej łaski i siły, by sprostać wyzwaniom codziennej posługi.

Św. Faustyna Kowalska w swoim „Dzienniczku” wielokrotnie pisała o kapłanach i ich roli w dziele miłosierdzia. Podkreślała, że kapłan, przez posługę sakramentów, jest narzędziem Bożego miłosierdzia. W jednej z wizji usłyszała od Jezusa słowa:

Kapłani są przedłużeniem moich rąk; przez ich posługę wylewam miłosierdzie na świat”. Święta Faustyna wskazywała, że życie kapłańskie wymaga całkowitego zaufania Bogu i poświęcenia się Jego woli.

Wezwanie do modlitwy za kapłanów

Zarówno Jan Paweł II, jak i św. Faustyna podkreślali, jak ważna jest modlitwa za kapłanów. Kapłaństwo to niełatwe powołanie, które wymaga całkowitego oddania się Bogu i ludziom. Dlatego warto pamiętać o modlitwie za tych, którzy przyjęli na siebie tę odpowiedzialność, by zawsze mieli siłę i odwagę prowadzić wiernych do Chrystusa.