Eucharystia, zwana „źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego”, stanowi centrum wiary Kościoła. Ustanowiona przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy, jest uobecnieniem Jego jedynej Ofiary Krzyża, dzięki której wierni mogą w pełni jednoczyć się z Bogiem. Św. Jan Paweł II nazywał Eucharystię „największym skarbem Kościoła” i zachęcał, by była ona sercem życia każdego chrześcijanina. Papież podkreślał, że Eucharystia nie jest tylko pamiątką wydarzeń zbawczych, ale rzeczywistym spotkaniem z żywym Chrystusem, który ofiaruje siebie w Ciele i Krwi, wchodząc w głęboką relację z każdym człowiekiem.
Św. Faustyna Kowalska w swoim Dzienniczku pisała o Eucharystii jako o niewyczerpanym źródle Bożego miłosierdzia. W jednym z objawień Jezus powiedział jej: „W Eucharystii jest cała moc Mojej miłości” (Dzienniczek, 707). Faustyna podkreślała, że każda Komunia Święta jest chwilą szczególnego zjednoczenia duszy z Bogiem, momentem, w którym Jezus wypełnia duszę swoją miłością i pokojem. Eucharystia była dla niej „żywym płomieniem miłości”, który rozpala serce i przemienia życie.
Św. Ojciec Pio, który codziennie celebrował Mszę Świętą, nazywał Eucharystię „największym cudem miłości”. W swoich pismach i kazaniach nauczał, że Msza Święta to prawdziwa ofiara Krzyża, a uczestnictwo w niej z wiarą i pokorą otwiera drogę do świętości. „Ziemia mogłaby istnieć bez słońca, ale nie bez Eucharystii” – mawiał, wskazując na jej centralne znaczenie w życiu Kościoła i wiernych. Ojciec Pio zachęcał, by nie tylko przyjmować Komunię Świętą, ale także adorować Najświętszy Sakrament, oddając Bogu swoje życie w miłości i wdzięczności.
Św. Jan od Krzyża, wielki mistyk Kościoła, w swoich dziełach podkreślał duchowe owoce uczestnictwa w Eucharystii. Widział w niej źródło oczyszczenia i zjednoczenia duszy z Bogiem. Według Jana od Krzyża Eucharystia to nie tylko zewnętrzne wydarzenie liturgiczne, ale wewnętrzna przemiana, dzięki której człowiek zostaje włączony w miłość Chrystusa i staje się częścią Mistycznego Ciała Kościoła. Mistyk nauczał, że w Eucharystii dusza może doświadczyć najgłębszego zjednoczenia z Bogiem, który „zstępuje, by zamieszkać w sercu człowieka”.
Kościół wierny poleceniu Jezusa „To czyńcie na moją pamiątkę” celebruje Eucharystię każdego dnia, widząc w niej źródło mocy duchowej i życia wiecznego. Jak naucza Katechizm Kościoła Katolickiego, Eucharystia to także znak jedności Kościoła i więź miłości, która łączy wszystkich wiernych z Bogiem i sobą nawzajem. Jezus w kazaniu o chlebie żywym powiedział: „Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim” (J 6,56), wskazując na głębię relacji, jaką Eucharystia tworzy między Bogiem a człowiekiem.
Eucharystia winna być także centrum życia każdej rodziny. Wspólne uczestnictwo w Mszy Świętej buduje więzi rodzinne i umacnia wiarę, wprowadzając miłość i pokój Chrystusa w codzienne życie. Aby w pełni uczestniczyć w Eucharystii, należy przygotować serce przez spowiedź i stan łaski uświęcającej.
W naszym kościele adoracja Najświętszego Sakramentu odbywa się w każdą niedzielę po Mszy Św. o godz. 8.00 oraz we wtorki od godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy, by spotkać Chrystusa w ciszy i modlitwie oraz uczynić Eucharystię źródłem swojego życia duchowego. Jak mówił św. Jan Paweł II: „Eucharystia jest darem miłości, który odradza świat”.