Parafia św. Brunona z Kwerfurtu w Łomży

ul. Wojska Polskiego 135, 18-400 Łomża

Sakrament Namaszczenia Chorych

Sakrament Namaszczenia Chorych – Dar Umocnienia i Uzdrowienia

Sakrament namaszczenia chorych jest jednym z siedmiu sakramentów ustanowionych przez Chrystusa. To szczególny dar Boga, przeznaczony dla osób ciężko chorych, cierpiących lub osłabionych z powodu podeszłego wieku. Jego celem jest umocnienie duchowe i fizyczne chorego, odpuszczenie grzechów oraz, jeśli taka jest wola Boża, przywrócenie zdrowia.

Kiedy udziela się sakramentu namaszczenia chorych?

Sakrament ten udzielany jest osobom, których życie jest zagrożone z powodu poważnej choroby lub osłabienia wynikającego z wieku. Może być również przyjmowany wielokrotnie – przy każdej poważnej chorobie lub jej nawrocie. Chory, jeśli jest przytomny, powinien przystąpić do sakramentu pokuty oraz przyjąć Komunię Świętą (Wiatyk).

Jak przebiega obrzęd?

Kapłan odwiedza chorego w jego domu, szpitalu lub hospicjum, modli się razem z nim oraz jego bliskimi, a następnie namaszcza jego czoło i ręce świętym olejem, wypowiadając słowa:

„Przez to święte namaszczenie niech Pan w swoim nieskończonym miłosierdziu wspomoże ciebie łaską Ducha Świętego. Amen. Pan, który odpuszcza ci grzechy, niech cię wybawi i łaskawie podźwignie. Amen.”

Ten sakrament przynosi choremu łaskę umocnienia w cierpieniu, pociechę duchową, a także odpuszczenie grzechów.

Biblijne podstawy sakramentu:

Sakrament namaszczenia chorych ma swoje korzenie w Piśmie Świętym. Święty Jakub Apostoł pisał:

„Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone” (Jk 5, 14-15).

Ten fragment podkreśla moc modlitwy Kościoła i działania Ducha Świętego w życiu chorego.

„Ostatnie namaszczenie” – wyjaśnienie terminu

Dawniej sakrament ten nazywano „ostatnim namaszczeniem”, ponieważ często udzielano go jedynie osobom umierającym. Dziś Kościół przypomina, że sakrament namaszczenia chorych jest również darem dla osób cierpiących w każdej trudnej sytuacji zdrowotnej, nie tylko w obliczu śmierci.

Przygotowanie do przyjęcia sakramentu

Aby godnie przygotować się na wizytę kapłana, należy przygotować:

Stół nakryty białym obrusem, na którym znajdzie się krzyż i zapalone świece.

Wodę święconą, jeśli jest dostępna.

• Obecność domowników, którzy będą wspierać chorego modlitwą.

Należy nie zwlekać z wezwaniem kapłana, ponieważ sakrament ten jest umocnieniem, a nie „ostatnią deską ratunku”. Można wzywać księdza o każdej porze dnia i nocy, zwłaszcza gdy życie chorego jest zagrożone.

Cel sakramentu namaszczenia chorych

Sakrament ten przynosi choremu:

1. Umocnienie duchowe w cierpieniu.

2. Odpuszczenie grzechów, jeśli chory nie mógł ich wyznać w sakramencie pokuty.

3. Modlitwę o zdrowie – jeśli taka jest wola Boża, sakrament może przyczynić się do uzdrowienia fizycznego.

Przesłanie dla rodzin i bliskich

Sakrament namaszczenia chorych to wyraz troski Kościoła o osoby cierpiące i starsze. Jest darem miłosierdzia Bożego, który przychodzi w momencie trudności i cierpienia. Nie bójmy się prosić kapłana o ten sakrament – jest on źródłem łaski, pocieszenia i nadziei dla chorego oraz jego bliskich.

„Proszę, abyście we wszystkim polegali na moim nieskończonym miłosierdziu. Jestem waszą nadzieją.” – Jezus do św. Faustyny.

Niech ten sakrament stanie się dla Waszych bliskich umocnieniem w wierze i znakiem obecności Boga w najtrudniejszych chwilach życia.